2016-06-12

Nowe okulary VR od Razera. Kopia Oculust Rift kosztująca $200 mniej.

Razer HDK2

Nowe Razer HDK2  wyglądają identycznie jak ich główny konkurent Oculus Rift - przynajmniej na papierze.

Razer w konću przykuł moją uwagę swoim nowym projektem Open-Source Virtual Reality (OSVR) czyli nowymi okularami do wirtualnej rzeczywistości.

Do tej pory uważałem ten projekt za niewypał stworzony przez harkorowych entuzjastów wirtualniej rzeczywistości. Ich oryginalne okulary HDK ("Hacker Development Kit") miały specyfikacje podobną do drugiej generacji Oculusa.

Jednak w tym tygodniu Razer pokazuje nam coś zupełnie nowego. HDK2, czyli okulary VR z taką samą specyfikacją jak konsumencka wersja Oculus Rift jednak za cenę znacznie niższą czyli $400. Cene za którą powienien być sprzedawany Rift.

Razer HDK2

HDK2 posiada pewne braki w wyglądzie. Przypomina nieco przestarzałą maskę do nurkowania i nie posiada wbudowanych słuchawek. W środku znajdziemy podwójny obraz o całkowitej rozdzielczości 2160x1200 wyświetlany na niezbyt odpornym ekranie OLED z częstotliwością odświeżania wynoszącą 90Hz. 

Warto wspomnieć, że są to okulary modularne, więc jeżeli choć troche znasz się na elektronice i masz ochotę troche je ulepszyć to jest to Linux wśród zestawów VR.

Razer pracuje wspólnie ze Steamem, żeby upewnić się, że okulary są wspierane przez SteamVR i wspołpracują z innymi funkcjami OSVR (wykrywanie ruchu, etc.). Niestety Razer obecnie nie ma w planach przywrócenia kontrolerów ruchu Hydra, a szkoda, bo stanowiły by razem z HDK2 świetny zestaw do gier.

Razer HDK2