2016-06-12

Facebook aktywuje "Safety Check" po strzelaninie w Orlando.


Facebook po raz pierwszy w USA aktywuje narzędzie o nazwie "Safety Check" w skutek strzelaniny która wydarzyła się w klubie nocnym w Orladno tej niedzieli.

Napatnik otworzył ogień w klubie nocnym, zabijając co najmniej 50 ludzi. Prezydent Barack Obama uznał to za przejaw terroryzmu.

Narzędzie Facebook'a uruchomione w 2014 roku pomaga ofiarom katastrof powiadomić rodzine i przyjaciół o swoim bezpieczeństwie. Aplikacja pyta użytkownika o tym czy znajduje się w stefie zagrożenia i czy jest w niej bezpieczny, po czym informuje o tym znajomych po przez naciśnięcie guzika.

Facebook twierdzi, że w ostatnich miesiącach ulepszyli aplikacje tak by można było z niej skorzystać szyciej oraz łatwiej. 

"Kierując sie ruchem wywołanym w aplikacji przez jej użytkowników tego ranka w Orlando, uruchomiliśmy Safety Check w rejonie masowej strzelaniny. Mamy nadzieje, że ludzie w tej okolicy uznają to narzędzie za użyteczne i bedą w stanie poinformować rodziny, że nic im nie jest," powiedziała w sobote rzeczniczka portalu.

Facebook poszerza liste katastrof przy których aktywuje Safety Check włączajać w to ataki terrorystyczne. Firma zdecydowała sie użyć narzędzia podczas ataku terrorystycznego w Paryżu po zaobserwowaniu, że Facebook jest miejscem gdzie ludzie dzielili się informacjami oraz poszukiwali tam wiadomości o stanie swoich najbliższych. Przez tym wydarzeniem narzędzie było używane tylko w przypadku katastrof naturalnych.